NOVÝ ŠKOLSKÝ ZÁKON PŮSOBÍ ZMATKY    HN.IHNED.CZ, 18.3.2005
Na elitní střední školy přišlo rekordně málo přihlášek

Praha, 18. 3. 2005

Na elitní střední školy přišlo rekordně málo přihlášek

Dvě dcery Vladěny Průchové z Prahy již studují na střední škole; syn, který letos končí základní školu, se hlásí na gymnázium. A pro jistotu ještě na průmyslovku. "Všechno jsme to odevzdali a teď čekáme na pozvánky k přijímačkám," říká paní Průchová.
Patří mezi mnoho rodičů, kteří při vyplňování přihlášek postupovali špatně. Nedoneslo se jim, že léty zaběhnutý způsob, jakým se děti hlásily na střední školy, už od ledna neplatí.
Nový školský zákon jasně říká: Dítě si nejprve podá přihlášku na jedinou školu. Druhou vybírá až tehdy, když na prvním místě neuspěje. "Tedy v okamžiku, kdy ví, kolik volných míst která škola pro druhé kolo nabízí," říká Jaromír Krejčí z ministerstva školství. "Rozhodně je to způsob přehlednější a pro děti výhodnější - mohou si vybírat s ohledem na své šance na přijetí."

Přihlášky i pro druhé kolo
Ředitelé středních škol, k nimž se v těchto dnech dostaly přihlášky do rukou, však o přehlednosti nechtějí slyšet."Bohužel. Na základních školách zjevně nefungují výchovní poradci a ani učitelé rodičům moc neporadili. Podle toho to vypadá. Je to chaos," říká třeba ředitelka privátního Šestiletého gymnázia v Ostravě Miroslava Knobová.

Stejně to vidí její kolegové: "Přišlo nám nejméně deset přihlášek ke druhému kolu. Lidé zjevně netuší, že nám je zatím nemají posílat," souhlasí ředitelka Česko-italského gymnázia v Praze Vlasta Kubátová.
Ministerstvo školství přesto tvrdí, že pro osvětlení zákona udělalo maximum: "Ovšem zákon byl pozdě přijatý a my měli málo času - možná proto mohly vzniknout nějaké potíže," dodává mluvčí úřadu Michaela Lagronová.
Nový systém "přihláška na jedinou školu" před prvním kolem pak způsobil ještě další problémy: U mnoha rodičů vyvolal pocit, že druhá šance vlastně nepřijde.

62 zájemců o 60 míst

"Tento pocit ještě umocnily některé školy, které předem řekly, že děti naberou hned v prvním kole a druhé už ani nevypíší," říká ředitel prestižního Keplerova gymnázia v Praze Jiří Růžička. "Proto mnozí raději vsadili na jistotu a poslali dítě na školu, kde má tabulkově větší šanci uspět."
Mezi tyto školy Keplerovo gymnázium léta nepatří: Jen vloni se na zhruba šedesát míst ve dvou třídách prvního ročníku hlásil dvojnásobek uchazečů.
"Letos nám na těchto 60 míst přišlo 62 přihlášek. Je to jasný signál, že rodiče se rozhodli pro snazší cestu a poslali radši děti na méně vyhledávané školy," stýská si Růžička. Škola přitom už od ledna na své stránky vyvěsila velmi podrobné informace, které měly zbytečné obavy rodičů rozptýlit: "Evidentně jsme ale ten strach nezahnali," dodává ředitel.

Výrazně méně zájemců hlásí i další školy, které se doposud musely pravidelně popasovat s přetlakem zájemců. Například První obnovené reálné gymnázium v Praze. "Vlastně jsem ani nic jiného nečekal. Rodiče se vzhledem k nastavení systému přijímacích zkoušek zachovali racionálně," soudí ředitel školy Václav Klaus.
Elitní školy tak dnes řeší, jak vlastně u zkoušek postupovat. Dosud podle statistik ministerstva školství nabíraly v prvním kole až 94 procent žáků. Jen šest procent volných míst si "schovávaly" pro druhé kolo. Tento postup byl logický: dítě, které neuspělo jinde, spíše nezaboduje u těžkých přijímaček na prestižní škole.

Letos však zvažují nechat si pro druhé kolo více volných míst. "Obecně je však možné říci, že to, jak budeme vybírat z menšího počtu dětí, se může odrazit na kvalitě přijatých studentů," podotýká ředitel Klaus.
První kolo přijímacího řízení se koná 18. dubna, z devátých tříd odchází letos 110 tisíc žáků.
Autor/ři: Simona Holecová  www.ihned.cz/holecova